Ak Parti kulislerinde ince hesaplar

davutoğlu

AK Parti kulislerdeki iki önemli konu, “Kongre zamanında yapılacak mı?”, “Erken seçim olursa 3 dönem kuralı işletilecek mi?” başlıklarını taşıyor. Bu konularda verilecek kararlar, bundan sonra partide egemen gelerin kimlerden oluşacağını gösterecek.

İşte, AK Parti kulislerindeki ince hesaplar:

Hürriyet’in haberine göre, AK Parti kongresinin zamanında yani eylül ayında yapılması konusunda açıktan tavır alanlar, Başbakan Davutoğlu ve ekibi olarak biliniyor. Bu ekip, kongre sınavının bir an önce aşılması ve MKYK’nin yeniden oluşturulmasını istiyor.

Parti MKYK’sinde yapılacak değişiklik, Davutoğlu’na destek veren genç ekibinin de parti yönetimine girmesi sonucunu doğuracak. Kongrenin seçimden sonraya ertelenmesi görüşünü ise hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimler, hem de Saray’la çok yakın olmasalar bile partinin duayenleri savunuyor. Bu isimler, olası bir erken seçim öncesinde yeni küskünler yaratmanın doğru olmayacağı görüşünde.

Partideki en büyük karmaşa 3 dönemlikler konusunda yaşanıyor. Partide kimlerin 3 dönem kuralına girdiği, kimlerin girmediği nereden bakıldığına göre değişiyor.

Bir görüş, aralarında Ali Babacan, Bülent Arınç, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Hüseyin Çelik, Hayati Yazıcı, Cemil Çiçek, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Nimet Baş, Nurettin Canikli, Taner Yıldız ve Bekir Bozdağ gibi ünlü isimlerin bulunduğu 70 kişilik kadronun 3 dönem yasağının bittiğini iddia ediyor. Sayıları 15-20 civarında olan eski bakan ve eski siyasetçinin ise kimseden ‘davet beklemeden’, adaylık başvurusu yapma kararı aldığı ifade ediliyor.

Parti, diğer taraftan 26 kişilik bir yeni 3 dönemlikler sorunu yaşıyor. 6 aylık yasama dönemi nedeniyle 3 dönem kuralına giren bu isimlerin listeye konulup konulmayacağı da başka bir başlığı oluşturuyor. Davutoğlu’nun bu durumu ‘haksızlık’ olarak nitelendirmesi, bu milletvekillerini kısmen rahatlatırken, partinin tüzüğüne göre 6 ay için dahi olsa 3 dönem kuralına takılmış görünüyorlar. Kulislerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu 26 kişi için 3 dönemin dolduğu, diğer 70 kişilik liste için ise 3 dönem yasağının kalktığı yönünde görüş belirttiği konuşuluyor.

AK Parti kulislerine göre, parti yönetimi bir süre önce Yüksek Seçim Kurulu’ndan 3 dönem kuralıyla ilgili görüş sordu. YSK ise “Biz, adayların milletvekili olma şartına uygun olup olmadığına bakarız” dedi.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat