Arınç’tan dokunulmazlık önerisi!

arınç

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dokunulmazlık tartışmasıyla ilgili yeni bir öneri ortaya koydu. Arınç, “dosyaları yargıya sevkedilen milletvekilleri gözaltına alınamaz” şeklinde bir düzenleme yapılmasını önerdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Parlamento Muhabirleri Derneği’ni ziyaret etti.
Arınç, burada yaptığı açıklamada dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik yeni bir formül önerdi.

Bülent Arınç, şöyle konuştu:

“Dokunulmazlık meselesi sadece yasama ile ilgili değildir. Buna da ihtiyacımız var. Yoksa parlamento çalışamaz hale gelir. Milletvekillerinin siyasi hayatı bitirebilir. Daha dün yeni biten bir davayı da göz önüne alırsanız farklı şekillerde suçlanmış insanların 5 sene tutuklu kaldıktan sonra ‘Geçmiş olsun, pardon’ sözleriyle karşılaştığını görmek siyasetçiler içinde mümkün olabilir. Mutlaka bir filtreye ihtiyaç var. Bütün kamu görevlileri için asker ve sivil bürokraside ne varsa ondan eksik olmamak şartıyla milletvekilleri içinde böyle bir şeye ihtiyaç var.

Burada en çok dikkat çeken soru ‘Ya bunlar gözaltına alınır, tutuklanırsa?’. Yargı süreci başlarsa bunların hepsi olabilir. İyi ama bu yargı öyle bir yargı ki ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Eee, burası Türkiye. O zaman ne yapmak lazım. Kısıtlı dokunulmazlığın kaldırılması yoluna gidilebilir.

Madem ki bu teklifte pek çok anayasaya ayrılıklar var diyorsunuz bir tane de benden olsun. Bir önerge gelir de ‘dokunulmazlıkları kaldırılan ve dosyaları yargıya sevk edilen kişiler gözaltına alınamaz veya tutuklanamaz’ diye bir hüküm de getirilirse, yargı kendisini bunla bağımlı sayar diye düşünüyorum.

Bu teklif mutlaka geçecekse iktidara, milletvekillerine düşen bunlar daha iyi bir çözümü bulabiliyorsa teklifin içinde genel kurul gündemine getirsinler bu endişe büyük bir endişeyse altına da bunu yazıversinler. O zaman göreceksiniz nur topu gibi bir dokunulmazlık çözümü ortaya çıkar.”

 

kaynak: NTV