“Avrupalı liderler Zaman’a kayyım atanmasını fazla gündeme getirmek istemedi”

Copies of the English edition of the Financial Times are handed out at the central station in Hamburg, Germany, 07 December 2012. After 13 years, the FTD sells its final issue. Photo: Bodo Marks

İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan bir makalede, Avrupa Birliği liderlerinin Zaman gazetesine kayyum atanmasını ‘fazla gündeme getirmek istemediği’ belirtildi.

Financial Times, AB liderlerinin, Türkiye ile AB arasındaki göçmen krizi zirvesi sırasında, zirveyi tehlikeyi atmamak için Zaman gazetesine kayyum atanmasını çok fazla gündeme getirmemeye dikkat ettiğini yazdı.

Haberde özetle şu ifadeler yer aldı:

“AB liderleri, Türkiye’deki medyaya yönelik kısıtlamalara dair yapılacak güçlü itirazların göçle ilgili zirvedeki anlaşmayı tehlikeye atabileceğine dikkat ederek bu konuda parmak uçlarına basarak yürüdü.
Birkaç lider, kamuoyu önünde ve özel görüşmelerde, Türkiye’nin en büyük muhalif medya grubu ve en çok satan gazetesine el konulmasına dair endişelerini dile getirdi. Ancak eleştiriler, göçle ilgili herhangi bir anlaşmayı tehlikeye sokmamak için dikkatli bir şekilde belli bir ölçüde tutuldu.

Belçika, Fransa ve Lüksemburg konuyla ilgili kamuoyu önünde eleştirel değerlendirmeler yaptı. İngiltere ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bundan bahsedenler arasındaydı.

Bazı liderler zirvenin başlamasından önce ılımlı eleştirilerde bulundu. Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande, ‘Basın her yerde olması gerektiği gibi Türkiye’de de özgür olmalıdır’ dedi.
Almanya, ‘Konu Şansölye Angela Merkel’in Davutoğlu ile görüşmesinde gündeme getirildi’ dedi. Ancak Merkel, kamuoyu önünde sessiz kaldı.”

Zaman gazetesi Cuma günü kayyuma devredilmişti. Polis, Cuma ve Cumartesi günü gazete binası önünde gerçekleştirilen gösterilere biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

 

kaynak: BBC Türkçe