Ayakkabıları giydi, siyasete girdi

ayakkabı

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, MHP’den aday  adayı oldu.

Hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Durmuş Yılmaz resmi olarak partiye aday adaylığı başvurusu yaptığını açıkladı.
Siyasete girmeye ne zaman karar verdiniz sorusuna Yılmaz, “Memleketim Uşak’ta anket yaptırdım. Siyasete girmeli miyim? Hangi partiden girmeliyim diye sorduk. Ve MHP yanıtını aldık. Allah utandırmasın” yanıtını verdi.
Uşak’ta anketi 3360 kişiye sorarak yaptırdığını belirten Yılmaz tercihinin Ankara olduğunu ancak adaylık ve yer konusunda takdirin MHP  Genel Merkezi’nde olduğunu belirtti.

Kamuoyu, Durmuş Yılmaz’ı, Merkez Bankası Başkanlığı dönemindeki dürüst tavrıyla ve yıllar önce bir gazetede yayımlanan, “Terlik” haberiyle hatırlıyor…

2006 yılında Akşam Gazetesi’nin yaptığı bir haberde, Yılnaz’ın kariyerinden ve sıfırdan bürokrasinin üst kademelerine tırmanan yolculuğundan değil, Yenimahalle’deki evinin kapısında duran ayakkabılardan bahsediliyordu.

Alper Görmüş’ün tabiriyle, “Merkez Bankası’nın ilk ‘zenci’ başkanı” olan Durmuş Yılmaz, Uşak’ın bir köyünden başladığı hayat macerasını, binbir zorlukla okuyup kendini gerçekleştirerek bürokrasiye taşıdı, en sonunda Merkez Bankası Başkanlığı görevine kadar yükseldi. Emekli olduğunda yerini genç bürokrat Erdem Başçı’ya bıraktı.

Yılmaz, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ekonomi danışmanlığını da yaptı. Bir süredir ortalarda görünmüyordu, ta ki bugüne kadar…

Durmuş Yılmaz, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde memleketi Uşak’tan MHP’nin aday adayı oldu.

2006 yılında ayakkabıları kapısının önünde duran adam, 2015 yılında ayakkabılarını giydi ve bürokrasi tecrübesini siyasete aktarmak için yollara düştü.

Ne diyelim…

Keramet ayakkabıda değil, o ayakkabıyla hangi istikamette yüründüğüyle alakalı demek ki.

 

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat