Babacan mı Yiğit Bulut mu daha ‘milli’

babacan bulut

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yenikapı’da düzenlediği mitingde söylediği ‘550 milli vekil’ sözlerinin yankıları sürüyor. ‘Milli’ kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığına göre bir analiz yazan Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin, Hükümet ve Saray’ın iki kurmayı Ali Babacan ve Yiğit Bulut’u ‘milli’ ifadesinden yola çıkarak karşılaştırdı.

İşte o yazı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yine seçim matematiğine başvurdu.
Bu sefer çıtayı “550’ye” yükseltti.
Söylediği şuydu: “1 Kasım’da 550 milli, yerli milletvekili istiyorum.”
Reis-i Cumhur belli ki “400 vekil verin, bu iş huzur içinde çözülsün” sözünün halktaki tezahüründen rahatsız. O sözü gölgede bırakmak için böyle bir beyanda bulundu.
Buradaki ‘milli ve yerli’ sözcüğü izaha muhtaç. Türk Dil Kurumu’na göre ‘milli’nin karşılığında ‘millete özgü’ yazıyor. ‘Yerli’nin karşılığı ise “Herhangi bir yerin eskiden beri meskûn olan halkı, yakın bir zaman içersinde dışarıdan gelmemiş olanı” şeklinde yazılı.
Sağ siyaset, milli ve yerliliği ‘milli-manevi değerlere bağlılık’ olarak kullanır.
Simgesi ‘ezan ve bayrak’tır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da o çerçevede bu sözü kullandığı söylenecektir.
Keşke Cumhurbaşkanı “hak ve hukukunuza sahip çıkacak 550 çalışkan vekil istiyorum” deseydi.
Elimizde ‘millimetre’ ya da ‘yerlimetre’ olmadığına göre yine işimiz kolay değil!
Siyasi partiler yeni anayasa tekliflerinde ‘millet’ tanımında anlaşamamışken o ‘millet’in fertlerinin hangisinin daha ‘milli-yerli’ olduğunu nasıl ayıracağız?
Bir milletvekilinin hangi eylem ve tasarrufu ‘milli-yerli’ kapsamına girecek mesela. Anayasaya göre milletvekilinden beklenen ‘yasama-denetim’ faaliyetlerini eksiksiz yerine getirmesi. Aldığı maaşın hakkını vermesi.
Hukuk devletinde bağlayıcı üst metin anayasa olduğuna göre milletvekili adaylık ve seçilme niteliği orada yazıyor. Milletvekillerinin hukukun üstünlüğünden sapmadan demokrasi kuralları içerisinde yasama-denetim görevini yerine getirmesi anayasal zorunluluk.
Bir milletvekilinin içinden çıktığı toplumun değerleriyle barışık olması tabiidir. Ama bunun ölçüsü ‘bayrak inmez, ezan susmaz’ retoriği olamaz.
Galiba bir paşanın sözüydü: “Ülkesini en çok seven işini en iyi yapandır.” Çok doğru. Bizim ihtiyacımız duyguları coşturup, öfkeleri kabartacak derecede bağırmak değil demokrasi ve refah çıtasını yükseltecek çalışmalar yapmaktır.

Yiğit Bulut ‘milli’, Ali Babacan ‘gayri milli’ mi oluyor?
Cumhurbaşkanı’nın ‘milli’ tartışması bakın nerelere uzandı. Laf döndü dolaştı AK Parti’nin ekonomi kurmayları arasındaki ayrışmanın merkezine oturdu.
AK Parti’de görüş ayrılıklarının en yoğun olduğu hatta klikleşmenin yaşandığı alan ekonomi.
3 başlı bir yapıdan bahsedebiliriz.
Başbakan Davutoğlu’nun siyasete kazandırdığı ekonomi kurmayları İbrahim Turhan (İzmir), Emine Nur Günay (Eskişehir). Bunlar ne parti ne de hükümet yönetiminde topa girebilmiş değil.
Davutoğlu, Ali Babacan ile de oldukça uyumlu. O yüzden ısrar etti ve adaylığa ikna etti.
AK Parti’nin ‘vazgeçilmez’ tek ismi haline gelen Ali Babacan’ın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arasının iyi olmadığını bilmeyen yok.
Babacan’ın adaylığının Erdoğan’a rağmen olduğu söylenemez. 1 Kasım’da 1 oyun bile önemi bilindiği için ‘iç ve dış piyasa’larda marka haline gelen Babacan’ın adaylığı teşvik edildi.
Bu demek değildir ki, AK Parti iktidara gelirse Babacan ve ekibiyle yola devam edilecek. İşte orası bir muamma. Çünkü Babacan’ın karşısında taş gibi ‘milli takım’ kadrosu duruyor!
Gücünü Saray’dan alan ‘ekip’ bayağı kalabalık. Takım kaptanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, sözcüsü Yiğit Bulut. Yine Erdoğan’ın başdanışmanı Cemil Ertem, eski AK Parti milletvekili Bülent Gedikli, eski Gümrük Bakanı Nurettin Canikli aynı çizginin savunucuları.
‘Döviz ve faiz lobisi’ne savaş açan ve Ali Babacan’ı hedefe oturtan bu grubun en büyük hayali yeni ekonomi reçetesiyle Hazine Müsteşarlığı, BDDK, SPK, Rekabet Kurulu gibi kurumları silbaştan organize etmek.
İki yıldır Babacan’a savaş açan ‘milli ekonomi’ ekibi kolay kolay teslim-i bayrak etmez. Ne de olsa arkaları daha sağlam.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat