Cameron görevini bırakıyor!

cameron
İngiltere Başbakanı David Cameron, AB’den ayrılma kararının çıktığı Brexit oylaması sonrası istifa kararı aldı. “Bundan sonraki süreçte kararlı bir liderlik olması gerekiyor” diyen Cameron, “İngiltere’nin AB içinde daha güçlü olacağını düşündüm. Ama İngiliz halkının farklı bir yolu tercih etme hakkı vardı. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda elimden geleni yapacağım ama bu ülkenin bir sonraki destinasyonunda ben olmayacağım” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin AB’den ayrılması kampanyasını yürütenlerden UKIP’in Başkanı Farage, Cameron’ı istifaya davet etmişti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan David Cameron’un istifa etmeyeceği açıklanmıştı.

Cameron’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bundan sonraki süreçte kararlı bir liderlik olması gerekiyor. Bu ülkenin başbakanı olmaktan gurur duyuyorum. Çok önemli adımlar attık tarihimizde. Eğitim konusunda, yaşam standartları konusunda, çok önemli adımlar attık. Her şeyin ötesinde İngiltere’nin ekonomik gücünün yeniden tesisini sağladık.

İngiltere’nin AB içindeki pozisyonunun yeniden müzakere edilmesi için referandum kararı verdik. Ben bildiğim tarzda bu kampanyayı yürüttüm. Kalbimde ne hissettiysem onları söyledim. İngiltere’nin AB içinde daha güçlü olacağını düşündüm. Ama İngiliz halkının farklı bir yolu tercih etme hakkı vardı. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda elimden geleni yapacağım ama bu ülkenin bir sonraki destinasyonunda ben olmayacağım”