Erdoğan’ın konuğu Kral Selman bin Abdülaziz!

suudi-krali-in-ziyaretinden-dikkat-ceken-ayrinti-6863459

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak bugün Türkiye’ye geldi. Suudi Arabistan Kralı’nı; Erdoğan, kendisi bu ülkeyi ziyaretinde karşılandığı şekilde Esenboğa Havalimanı’na giderek bizzat karşıladı.

Karşılamayla ilgili Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yer alan görüntüler dikkat çekiciydi. Erdoğan ile konuk Suudi Kral’ın havalimanındaki görüşmesinin arka fonunda Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının yer alması dikkat çekiciydi.

Devletlerarası ilişkilerde semboller ve törenler, bazen fikir veren önemli anlamlar taşır. Ortadoğu’da kritik gelişmelerin yaşandığı bir süreçte Suudi arabistan Kralı’nın Türkiye ziyareti bu açıdan da önemli.

Suudi Arabistan Kralı’nın Ankara ve İstanbul’da yaklaşık 5 gün sürecek ziyareti, Suriye’deki gelişmeler nedeniyle bölgesel nitelikte kritik öneme haiz. Kralın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine icabetle yaptığı ziyaret bugün başladı. Ziyaret, 12- 13 Nisan tarihlerinde Ankara’daki resmi görüşmelerle devam edecek.

Suudi Kralı Selman’ı taşıyan özel uçak saat 16.30’da Esenboğa Havalimanı’na indi. Kralı, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıladı. Türk devlet geleneklerine göre, cumhurbaşkanları, konuklarını genellikle Cumburbaşkanlığı’nda düzenlenen tören ile karşılıyor. Havalimanındaki karşılamalarda ise bir bakan görevlendiriliyor.

Suudi Kralı; Erdoğan’ı, Suudi Arabistan’a 2 Mart 2015’te düzenlediği resmi ziyarette, Riyad’da havalimanında karşılamıştı. Erdoğan da, aynı şekilde Suudi Kralı, Esenboğa Havalimanı’nda karşıladı. Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik etti.

Askeri tören mangasının önünden geçen Suudi Kralı Selman’ın, karşılama heyetinde yer alan Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak’ın kendisine asker selamı vermesi sırasında eliyle asker selamı işaretinde bulunması dikkat çekiciydi.

Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı, karşılamanın ardından havalimanında 20 dakika süren bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin yapıldığı ortamda arka fonda yer alan Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafı dikkat çekiciydi.

Suudi yöneticileri, kendi kültürel ve dini anlayışları gereği anıt mezar niteliğindeki yerlere ziyarette bulunmuyor. Bugüne kadar da, hiç bir Suudi Kralı, Ankara’ya yaptığı resmi ziyarette Anıtkabir’e ziyarette bulunmadı.

Erdoğan ile Kral Selman, görüşmenin ardından aynı makam aracına binerek Esenboğa Havalimanı’ndan ayrıldı.

Resmi görüşmeler, 12 ve 13 Nisan’da Ankara’da yapılacak.

İstanbul’a geçecek

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, Ankara’daki temaslarının ardından, 14-15 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi’ne katılacak.

Erdoğan, 12 Nisan salı günü saat 13.30’da Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’i, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılayacak.

Saat , 13.45’te düzenlenecek törende Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’e Devlet Nişanı tevcih edilecek. Ardından öğlen yemeğine geçilecek. Saat 15.00’de ise Erdoğan ile Kral baş başa görüşecek. İki ülke arasındaki heyetlerarası görüşmeye, saat 16.00’da geçilecek.

 

kaynak: Milliyet