“İki canlı bomba o listede var mı yok mu?”

Kemal-Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “IŞİD’i telaffuz etmekten korkuyorlar. Yeni eylemler yapar diye korkuyorlar. Çünkü istihbarat zafiyeti var. Davutoğlu söyledi, uyuyan hücreleri var. Bunlar bizim bildiğimiz tipler değil. Hepsi de biliniyor” diyerek hükümeti eleştirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Canlı bomba olabilecek kişilerin listesi var” açıklamasını hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ankara’da kendini patlatan iki canlı bomba, o listede var mıydı, yok muydu” diye sordu. Kılıçdaroğlu, CNNTürk yayınında Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı. Ankara saldırısında sorumluluğun hükümette olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, dış politika eleştirisi de yaptı. Kılıçdaroğlu IŞİD konusunda şunları söyledi: “IŞİD’le işbirliği yapan ya da IŞİD’in yan kolu olan bir örgüt ismi gelmişti bize. O ismi Sayın Başbakan’a verdim. Benim merak ettiğim neden bu dosyalara gizlilik kararı konuluyor? Bizim gerçekleri öğrenme hakkımız yok mu? Soruşturma tabii ki gizli olabilir. Ama yargı sürecinde davaya gizlilik kararı koyuyorsunuz, neden? IŞİD’in camileri, türbeleri nasıl bombaladığını çok iyi biliyoruz. Bunlara sinirli çocuklar diyenleri de biliyoruz.”

Terörden hükümetin sorumlu olması gerektiğini belirten CHP lideri, “Türkiye’yi yöneten, bürokratları atayan, istihbarat bilgilerini alan hükümettir. Bunları kim yönetiyor? Bazıları devleti suçluyor. Devlet bir tüzel kişiliktir. Siyasi partiler devleti yönetmek için gelirler. Devlet olmak için gelmezler. Atamaları siz yaparsınız. Hepsi yasal sınırlar içinde çalışırsa sorun çıkmaz. Varsa bir sorumluluk ortaya çıkarırsınız. Çağdaş demokrasilerde sorumlu kimse kendini görür ve görevi bırakır. Sorumlu bürokrattır diyemezsiniz. Çünkü bürokratı tayin eden o kişi. Asıl yönetme gücü olanı bırakıp tayin ettiği kişiye sorumluluğu yıkarsanız bu olmaz.” Adalet Bakanıyla ilgili olarak da konuşan Kılıçdaroğlu; “97 kişi hayatını kaybetmiş, Adalet Bakanı gülerek cevap veriyor. İnsanda biraz vicdan azabı olur. 97 kişi, 1-2 kişi değil. Güvenlik açığı yoktur dediğiniz andan itibaren o koltukta oturamazsınız. Açık yoksa bu 97 kişi nasıl öldü? Sizin canlı bomba gömleği bulmanız sizi sorumluluktan mı kurtarıyor?”

24 Ağustos 2012’de Başbakan’a mektup yazarak Suriye konusunda, Ortadoğu bataklığı konusunda uyardığını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün yaşananların yüzde 99.9 oranda nedeni budur. IŞİD’i telaffuz etmekten korkuyorlar. Ya yeni eylemler yaparsa diye korkuyorlar.

Çünkü istihbarat zafiyeti var. MİT gerçek görevini yapmıyor, başka işlerle uğraşıyor. Bütün MİT’i kastetmiyorum. Orada bir grup sadece iktidar partisine hizmet ediyor. Şu an Türkiye Ortadoğu bataklıklığında. Davutoğlu bana söyledi, Türkiye’de uyuyan hücreler var. Bunlar bizim IŞİD’li diye gördüğümüz tipler değil. Bunların takım elbiseli, kravatlı, tıraşlı insanlar olduğunu söyledi. Ve zamanlama ile talimat neticesinde eylem yapmaya hazırlar dedi. Bunların hepsi biliniyor. IŞİD’in yuvalandığı yerler belli. Diyarbakır bombacısının annesi defalarca polise gittiğini, oğlunun IŞİD militanı olduğunu bildirdiğini söyledi. Defalarca söylemiş, ama hiçbir şey yapılmadı. Ta ki Diyarbakır’da bomba patlatana kadar. Bu işlerin sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir. Suriye’de sorun yoktu. Düğmeye Türkiye bastı. Şimdi Türkiye hiçbir şey yapamıyor. Uçağınızı düşürdüler, askerinizin başına çuval geçirdiler, Konsolosluğunuzu bastılar. Türkiye bunu hak ediyor mu? Tüm radikal gruplar orada, hücreleri Türkiye’de. Yanlış yapıyorsunuz dedik. En sonunda Ankara’daki olay başımıza patladı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Siyasette yeni bir süreci başlatmamız lazım. Siyaset kavga alanı değildir. Bir araya gelerek her şeyi konuşabilmeliyiz. HDP görüşmeyi kabul etti. Gün de verdiler. Perşembe dediler ama benim 3-4 hafta önceden belli olan bir programım vardı. Sayın Demirtaş’ın da takvimi uygunsa biz Cuma günü görüşmeyi önereceğiz” dedi.

 

 

 

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat