Lüksemburg’da Öğretmen Olmak Vardı!

ogrenci_ogretmen_okul_egitim_sinif

Her 24 Kasım’ın değişmez gündemlerinden birisi de Öğretmenlerin aldığı maaşlardır. Sadece bu mesleği yapanlar ya da muhalefet partileri değil iktidarlar da öğretmenin daha fazlasını hak ettiğini söyler, aldıkları maaşı yetersiz görür.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Aslında dünyanın birçok ülkesinde Öğretmenler Günü 5 Ekim’de kutlanmaktadır. Ancak Türkiye’de 1981 yılında dönemin darbe yönetimi tarafından 24 Kasım’ın öğretmenler günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

24 Kasım’ın kutlanma nedenlerinden belki de en önemlisi öğretmenleri “onurlandırmak”. Öğretmenlik zaten kutsal bir meslek olduğundan belki de manevi anlamda öğretmenler ciddi bir tatmin sorunu yaşamıyorlardır. Peki maddi anlamda? Öğretmenler hak ettikleri değeri alabiliyorlar mı? İnsana en önemli çağında bilgi aşılayan, ona hayatı öğreten, geleceğe hazırlayan öğretmenler ne kadar kazanıyor?

Şüphesiz daha iyi bir eğitim için, iyi öğretmenlerin olması gerekir. Bu da öncelikle öğretmenlere daha iyi şartlar sunmaktan geçer. Öğretmene verilen maaş belki de bir ülkenin eğitime verdiği önemi yansıtması açısından çok önemlidir. Hangi ülke öğretmenlerine ne kadar maaş veriyor, Türkiye dünya çapında kaçıncı sırada?

UNESCO tarafından hazırlanan rapor verilerine göre, dünya sıralamasında Lüksemburg’ta görev yapan öğretmenler günlük ortalama 150 Dolar’dan fazla maaş ile birinci sırada yer alıyorlar. Hemen arkasından Almanya ve İsviçre 130 Dolar’lık günlük maaş ile ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyorlar. Belçika’nın Flaman Bölgesi öğretmenleri de günlük yaklaşık 88 Dolar ile listede 13’üncü sırada. Türkiye ise Asya ülkeleri arasında üçüncü ve genel tabloda ise 27’inci sırada yer alıyor. Türkiye’deki öğretmenler ise günlük ortalama 60 Dolar kazanıyorlar.

Öğretmenlerin mesleğe motive olamama sorunu…

Öğretmenler Günü sebebiyle Eğitim-İş Sendikasının bugün açıkladığı araştırmaya göre, araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 73’ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61’i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 69’u ise daha çok para kazanacağı bir iş imkânı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtmiştir.

Davutoğlu’yla birlikte akademisyenlere zam

Üniversite öğretim üyeleri, yıllardır talep ettikleri, özellikle de son birkaç yıldır sosyal medyada da örgütlenerek #AkademikZam hashtagi altında akademisyenlerin zam talebini dile getiriyorlardı. Nihayet Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olmasının ardından belki de Davutoğlu’nun ilk icraatlarından biri olarak hayata geçen öğretim üyelerine zamla akademisyenler muradına ermiş oldu. Ayrıca kanunda meydana gelen değişikliğe göre akademisyenlerin proje ve çalışmalarıyla bilim, sanayi ve teknolojiye katkıları devlet tarafından “teşvik ödeneği” ile ödüllendirilecek.

Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Bir çocuğun, öğrencinin hayatındaki yeri ve önemi bakımından öğretmenlerin gerçek değeri elbette ölçülemez. Her şeye rağmen tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu olsun.

Google’dan Öğretmenler Günü’ne özel “Doodle”

Özel günleri birer “Doodle” hazırlayarak kutlayan Google, Öğretmenler Günü’nü de atlamayarak bugüne özel bir Doodle ile ziyaretçilerini karşıladı. İşte Google’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Doodle’si:

doodle

Ankara Avukat