MİT’e giriş tarihi internet üstünden değiştirildi mi?

 

fidan

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, Hakan Fidan’ın MİT’te beş yıldan fazla görev yaptığına ilişkin bir algı oluşturulması için, internetteki açık kaynaklarda “birileri tarafından oynama yapıldığını” öne sürdü.

MİT Kanunu’na göre, kurumda beş yıl görev yapmayan MİT personelinin, istifa halinde 5 yıldan önce göreve dönemeyeceğine ilişkin maddeyi hatırlatan Türkoğlu, “Bu durum, MİT  Kanunu’nun 13 ve 14. maddelerinde düzenleniyor. MİT’te en az 5 yıl çalışmış olanlar, tekrar geri döndüklerinde atamalarında sorun yok. Ancak beş yıldan az çalışanların, MİT’e geri dönmesi için Kanun’a göre 5 yıl beklemeleri gerekiyor” dedi.

MİT Kanunu’ndaki bu madde nedeniyle, kendisinin de Hakan Fidan’ın MİT’e giriş tarihini araştırdığını anlatan Türkoğlu, şöyle konuştu;
Hakan Fidan‘ın MİT‘te göreve başlama tarihi nedir diye araştırdık. Yine MİT Kanunu’nun 13. maddesi gereğince, MİT müsteşarı ya da Müsteşar yardımcılarının kararnameleri Resmi Gazete’de yayınlanmıyor. Resmi Gazete’den bilgi alamayınca, biz de yan kaynaklara başvurduk. Araştırınca, Hakan Fidan’ın 17 Nisan 2010’da MİT’e Müsteşar Yardımcısı olarak atandığına ilişkin, o günkü tarihli basında yer alan haberleri bulduk. Bu tarihi, diğer bazı kaynaklardan da teyit ettirebildik.”

Yan kaynaklara başvururken, Vikipedia’ya da baktıklarını söyleyen Türkoğlu, “Ancak Vikipedia ve diğer kaynaklarda Hakan Fidan’ın özgeçmişinde MİT’te göreve başladığı tarihin 17 Nisan 2009 olarak yazıldığını gördük. Biraz araştırınca, 9-10 mart tarihlerinde 20’den fazla özgeçmişle ilgili değişiklik yapıldığını gördük. Yapılan değişiklikle, MİT’e giriş tarihi 2009 2009 yazılmış. Bu hala orada duruyor. Elimde internet çıktısı da var” iddialarını dile getirdi.

İnternetteki başka açık kaynaklarda da Hakan Fidan’ın özgeçmişine ilişkin haberlerde, MİT’e giriş tarihi ile ilgili oynama yapıldığını gördüklerini öne süren Türkoğlu, “Birileri, MİT’teki toplam hizmet süresini 5 yılın üzerinde göstermek için açık kaynaklar üzerinde oynama yapmış.  Bu oynamayı ben sosyal medyada da paylaştım. Ve tekzip etmediler, yalanlamadılar” dedi.

Fotoğraf: AFP

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat