“Putin’in tekrar aramamın bir anlamı yok”

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya yolunda, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milliyet’ten Fikret Bila’nın aktardığı bilgilere göre “Rusya’nın asıl derdi Lazkiye’de üs kurmak” diyen Erdoğan, yapımını Rusya’nın üstlendiği Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili de “Bunlar aynı zamanda Rusya’nın da düşünmesi gereken meseleler. Akkuyu’yu Ruslar yapmaz ise bir başkası gelir yapar.” dedi.

Rusya’nın üst düzey işbirliği yaptığı komşu bir ülkeye yönelik hava sahası ihlallerinde bulunmasının hoş olmadığını belirten Erdoğan, ihlale ilişkin olarak yapılan açıklamayı da “ciddiyetsiz” bulduğunu söyledi.

putin’in muhaliflere yönelik sözlerine de değinen Erdoğan “Bir keresinde ağızlarından kaçırarak, ‘Rejime karşı her unsur bizim için teröristtir’ dediler. Orada ciddi bir askeri oluşum içindeler” dedi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Arife günü Moskova’da Putin ile yüzyüze görüştük, hava operasyonlarının hemen akabinde telefon görüşmemiz oldu. Tüm bunların ardından, yaşananlar da hava sahası ihlalleri de ciddiyetle bağdaşmıyor. Elbette kırgınlık içindeyiz. Böyle bir şey olmamalıydı.

(Hem Rusya hem de ABD’nin PYD konusundaki görüşlerinin benzerliği konusunda) Türkiye’nin söz konusu olduğu bir meselede, ABD ve Rusya’nın tümüyle aynı çizgide olabileceklerini düşünmüyorum. Her şeyden önce Türkiye olarak biz ABD ile müttefikiz; NATO üyesiyiz. Türkiye’ye yapılacak bir yanlışlıkta her iki ülkenin aynı çizgide olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Böyle bir durum mümkün değil. PYD’nin PKK ile iç içe olduğunu herkesin bilmesi lazım. PYD’yi PKK’dan ayrı görmek mümkün mü? Değil.

Rusya, Irak davet ederse, DAİŞ için orada da hava operasyonu yapabiliriz diyor. Rusya, Suriye’de DAİŞ’i vurmuyor ki! Bir keresinde ağızlarından kaçırarak, ‘Rejime karşı her unsur bizim için teröristtir’ dediler. Sonra toparlamaya çalıştılar. Görünen o ki bunların asıl derdi, Lazkiye’de üs kurmak, Suriye’de askeri varlıklarını güçlendirmek. 50 uçak gönderdiler. Orada ciddi bir askeri oluşum içindeler.

Brüksel’deki NATO Konseyi toplantısından sonra, başta ABD olmak üzere tüm ülkelerin ortaya farklı bir tavır koymaları gerekecek. Mevcut durumu bu haliyle kabullenemeyiz. Hava ihlalleri konusunda Rusya’nın izahatları inandırıcı değil.

Gerilimin sıcak çatışmaya dönmesi endişesi var mı? Putin ile görüşecek misiniz?

Rusya’nın böyle bir şey yapacağına ihtimal vermiyorum. NATO Konseyi’nin hemen bir olağanüstü toplantı yapması da işin ciddiyetini gösterdi. Moskova’da Putin’le arife günü uzun bir konuşma yaptım. Ondan sonra neler yaşandı biliyoruz. Hava operasyonlarının akabinde telefonla görüştüm. Görüşmenin ardından hava sahası ihlali oldu. Bu şartlarda benim tekrar aramamın anlamı yok.

Doğal gazla ilgili projeler, Mersin Akkuyu gibi projeler yaşanan süreçten nasıl etkilenir?

Bu tek taraflı bir konu değil. Bunlar aynı zamanda Rusya’nın da düşünmesi gereken meseleler. Akkuyu’yu Ruslar yapmaz ise bir başkası gelir yapar. Oraya 3 milyar dolarlık bir yatırım yaptılar zaten. Dolayısıyla o konuda daha hassas olması gereken Rusya. Doğal gaz konusuna gelince. Biz Rusya’nın bir numaralı doğal gaz tüketicisiyiz. Türkiye’yi kaybetmek Rusya için ciddi bir kayıp olur. Türkiye, gerektiğinde, doğalgazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir. İcabında farklı alternatiflere yönelir. Dolayısıyla tüm bu konularda Rusya da iyi düşünmek durumundadır. Türkiye-Rusya arasında Üst Düzey İşbirliği Konseyi mekanizması var. Bu tür bir mekanizmayı kaybetmek herhalde Rusya açısından yanlış olur. Biz bunların kaybedilmesini istemeyiz elbet. Bu nedenledir ki, Rusya’nın bunların kaybedilmesine yol açacak adımlar atması bizleri üzüyor. Bu tür hadiselerde duygusal davranamayız.