Suriye’ye müdahale mi olacak?

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da, Türk Siyasi Tarihinde Yerli ve Milli İrade programında yaptığı konuşmada, Suriye’ye askeri müdahale sinyali verdi. Erdoğan, “Kilis’te yaşanan sıkıntılar nedeniyle sınırın diğer tarafını temizlemek için gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ama henüz müttefiklerden, özellikle de bölgede silah gücü bulunan ülkelerden arzu ettiğimiz desteği alabilmiş değiliz. Öyleyse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu konuda gereken adımları icap ediyorsa tek başımıza atmaktan çekinmeyeceğimizi buradan ifade ediyorum.” dedi.

“Avrupa ülkeleri, açık söylüyorum bu işin altından kalkamaz.” diyen Erdoğan, Paris ve Brüksel saldırılarından sonra, demokrasi ve özgürlük nutukları atanların bu kavramları neredeyse askıya aldığını, DAİŞ (IŞİD) kendi ülkelerinde eylem yaptığında dünyayı ayağa kaldıranların, Türkiye’yi aynı örgütle olan mücadelesinde yapayalnız bıraktığını söyledi. Erdoğan, “Hatta utanmadan, sıkılmadan kimi medya kuruluşları ve siyasetçileri vasıtasıyla ülkemizin terör örgütlerine destek verdiği yalanını söylemeye cüret etmişlerdir.” diye konuştu.

Türkiye’nin bugüne kadar DAİŞ terör örgütünün İstanbul’da 2, Ankara ve Gaziantep’te birer canlı bomba saldırısına maruz kaldığına işaret eden Erdoğan, “Kilis şehrimize neredeyse her gün roket saldırısı yapılıyor. Zaman zaman sınırlarımızı koruyan güvenlik güçlerimize ateş açılıyor. DAİŞ örgütünün bugüne kadarki saldırılarında 130’u aşkın vatandaşımızı ve güvenlik görevlimizi kaybettik.” bilgisini verdi.

Kilis’te yaşanan sıkıntılar nedeniyle sınırın diğer tarafını temizlemek için gerekli hazırlıkları yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, müttefiklerinden, özellikle de bölgede silah gücü bulanan ülkelerden arzu ettikleri desteği alamadıklarına dikkat çekti.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kilis sokaklarında, karşı taraftan atılan roketlerle her gün vatandaşlarımız şehit olurken müttefiklerden, maalesef keyifleri elvermediği için, daha ne bekleyeceğiz. Öyleyse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu konuda gereken adımları icap ediyorsa tek başımıza atmaktan çekinmeyeceğimizi de buradan ifade ediyorum. Kilis meselesi, DAİŞ karşıtı koalisyonun samimiyetini ve içtenliğini ortaya koyacak bir turnusol kağıdı vazifesi görecektir. Bu şehrimize düşen her rokete, tıpkı Moskova’ya, Londra’ya, Brüksel’e, Washington’a, Paris’e, Berlin’e yönelmiş muamelesi yapmayan hiçbir ülkenin DAİŞ’le mücadele konusunda samimi olduğuna inanmıyoruz.

Suriye’de yaşayan milyonlarca masumu rejimin ve terör örgütlerinin inisiyatifine terk eden, sadece sığınmacıları sınırlarından uzak tutmaya odaklanmış bir anlayış bölge ile birlikte tüm dünyayı felakete sürükler. Kilis’i umursamayanı, Halep’i umursamayanı biz de umursamama hakkına sahibiz.”

 

kaynak: haberler.com

Ankara En İyi Avukat